„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez Społeczność LSR współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.

Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu".


Stopka


066a5436e1Coraz więcej mieszkańców miast poszukuje produktów rolnych ze sprawdzonego źródła, których najlepszą gwarancją jest osobista znajomość samych rolników. Odbiorcom zaczyna zależeć na stałej współpracy z tymi rolnikami, którzy mogą bezpośrednio zapewnić im dostęp do świeżej żywności po przystępnej cenie.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Dlatego coraz więcej odbiorców i rolników decyduje się na zawiązanie współpracy według modelu Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS), który ma zapewnić rolnikom uczciwą zapłatę za swoją pracę, a odbiorcom zdrową, świeżą i tańszą żywność.

W przeciwieństwie do wielu nowych form sprzedaży – w tym sklepów internetowych – nie jest to projekt komercyjny. Jest to przykład działalności, w której ludzie biorą sprawy w swoje ręce i bezpośrednio angażują się we współpracę z zaufanymi rolnikami.

RWS na świecie i w Polsce

RWS jest modelem rozpowszechnionym na całym świecie. Na przykład we Francji wspiera on ponad tysiąc gospodarstw rolnych dostarczając produkty dla 300 tysięcy odbiorców. W Nowym Jorku w taki model współpracy zaangażowanych jest ok. 16 tysięcy konsumentów.

W Polsce obecnie funkcjonuje już 6 grup RWS. Od 2012 r. grupa 27 gospodarstw domowych w Warszawie współpracuje z 2 mazowieckimi ekologicznymi gospodarstwami rolnymi w ramach RWS Świerże Panki. Cena za „abonament” wynosi 740 zł / 1 gospodarstwo domowe, który konsumenci mogą zapłacić w dwóch ratach. Przez 20 tygodni 2 gospodarstwa ogrodnicze dostarczają paczki sezonowych warzyw do centrum Warszawy (czerwiec-październik). Odbiór odbywa się̨ raz w tygodniu w czwartek.

W 2014 r. ruszyło 5 kolejnych grup RWS w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Opolu. W sumie dostarczają warzywa do ponad 300 osób. Większość odbiorców szuka warzyw ekologicznych, które niekoniecznie muszą mieć certyfikat. Czasem wystarcza zaufanie wynikające z osobistej znajomości z rolnikiem.

Więcej na temat funkcjonowania RWS-ów w wywiadzie z założycielami RWS Dobrzyń nad Wisłą – Markiem i Bartłomiejem Kembłowskimi: http://www.smakizpolski.com.pl/kilogram-cebuli-25-groszy-mozliwe-rws/

Zasady współpracy

Krok 1: Zebranie uczestników na sezon

Odbiorcy umawiają się na współpracę z gospodarstwem rolnym. Obydwie strony ustalają co i w jaki sposób będzie dostarczane (warzywa, owoce, ale może być́ też nabiał czy mięso) i określają czas trwania współpracy (konkretny sezon, pół roku, cały rok itp.).

Krok 2: Wpłata początkowa

Na początku sezonu uczestnicy płacą określoną̨ sumę̨ pieniędzy z góry (w całości lub w ratach). Cena za całość́ ustalana jest przez rolników w porozumieniu z konsumentami na podstawie szacowanych kosztów takich jak koszt nasion, sadzonek, uprawy, płace pracowników, transport do miejsca dostawy.

Krok 3: Cotygodniowa dostawa

Co tydzień w trakcie trwania współpracy rolnicy przywożą̨ w umówione miejsce zestawy sezonowych produktów, w ilości wystarczającej odbiorcom na tydzień́.

Zalety RWS dla rolników

  1. Pewny dochód, który pomaga lepiej zaplanować́ wydatki związane z uprawą
  2. Skupienie się na uprawie zamiast na szukaniu rynków zbytu
  3. Wyższe zyski ze sprzedaży bezpośredniej
  4. Lepszy kontakt z odbiorcami, który pozwala bezpośrednio reagować́ na ich uwagi i potrzeby

Zalety RWS dla odbiorców

  1. Regularny dostęp do świeżej i tańszej żywności ze sprawdzonego źródła
  2. Oszczędność czasu przy odbiorze zakupów
  3. Wpływ na kształtowanie i wspieranie lokalnej gospodarki, opartej na zrównoważonych metodach produkcji
  4. Edukacja na temat różnorodności płodów rolnych, metod produkcyjnych i kosztów związanych z produkcją i sezonowością żywności
  5. Wzmocnienie więzi z własną lokalną wspólnotą

Jak zacząć?

Jeśli chcesz założyć grupę RWS i szukasz wskazówek jak to zrobić, znajdziesz je w Przewodniku RWS.

Po trzech latach istnienia w Polsce RWS-ów zebraliśmy dużo doświadczeń, dlatego możemy Ci doradzić, opowiedzieć o doświadczeniach czy przyjechać na spotkanie, które organizujesz. Kontakt do nas znajdziesz tu http://www.rws.waw.pl/kontakt/

Jeżeli chcesz podjąć się zorganizowania spotkania informacyjnego u siebie w regionie na temat zakładania nowych grup RWS z myślą o sezonie 2015, napisz na adres: julia.olszewska@igo.org.pl albo zadzwoń do Instytutu Globalnej Odpowiedzialności w Warszawie pod numer 22 659 62 33. Osoba kontaktowa: Julia Olszewska.

Tutaj znajdziesz listę osób chętnych do współpracy w całej Polsce, zgłoś się i poszukaj chętnych w Twojej okolicy: http://bitly.com/RWS-POLSKA

Adresy gospodarstw RWS

                              Praca zbiorowa pod redakcją Daniela Bauke i Julii Olszewskiej

Godziny Otwarcia

Biuro czynne:

- w poniedziałki, wtorki i czwartki od godz. 7.15 do godz. 15.15, 

- w środy od godz. 7.15  do godz. 17.15,

- w piątki od godz. 7.15 do godz. 13.15.

Szukaj

Udogodnienia

Rodo

Kalendarz

Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Statystyki

8940492
Dziś
Wczoraj
Ten Tydzień
Ostatni Tydzień
Ten Miesiąc
Ostatni Miesiąc
Wszystkie Dni
2713
0
13999
8919853
56147
47865
8940492

Twoje IP: 18.191.216.163
2024-04-28 21:00

Gmina_Dobromierz-2x.jpgGmina_Jaworzyna_Śląska-2x.jpgGmina_Kostomłoty-2x.pngstrzegom2x.pngGmina_Świdnica-2x.jpgGmina_Udanin-2x.pngGmina_Żarów-2x.png