Pożyteczne wakacje 2013
- Szczegóły
Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza kolejną edycję konkursu „Pożyteczne wakacje 2013” pod hasłem „Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci”.
Konkurs skierowany jest do organizacji, które przygotują projekty zajęć w czasie letnich wakacji dla dzieci i młodzieży ze wsi i miasteczek do 6.000 mieszkańców.
Celem konkursu jest umożliwienie dzieciom/młodzieży, spędzenia części wakacji w swojej społeczności w sposób pożyteczny dla siebie i innych.
Najciekawsze i najlepiej przygotowane projekty zostaną nagrodzone dotacjami na ich realizację w wysokości do 3.000,00 zł.
Pula nagród wynosi 300.000,00 zł.
Głównym zadaniem tegorocznego wakacyjnego konkursu jest przygotowanie wystawy przedmiotów codziennego użytku, sprzętów z dawnych lat, już dzisiaj nie używanych. Przedmioty te w wielu wypadkach znajdują się jeszcze na strychach i w piwnicach domów wielu mieszkańców Waszych wsi i miasteczek. Często są przechowywane jako pamiątki lub ozdoby mieszkań.
Trzeba je odnaleźć, oczyścić, może przy pomocy miejscowej „złotej raczki” zreperować, pomalować, zakonserwować, odnowić, itp. Uczestnicy musieliby popytać wśród sąsiadów, własnej rodziny i uzyskać zgodę na ich wypożyczenie.
Wystawa taka mogłaby być zorganizowana w świetlicy, szkole lub innym dostępnym miejscu przez jakiś czas (np. miesiąc). Wszystkie eksponaty powinny mieć metryczkę z nazwiskiem właściciela, nazwą przedmiotu, opisem, do czego służyły i/lub jego historię.
Informacja o wystawie powinna być podana do ogólnej wiadomości mieszkańców (plakaty, inf. na tablicy ogłoszeń, itp.)
Fotografie z wystawy prosimy wysłać do Atlasu Wsi z opisem, czego wystawa dotyczyła i roku, w którym się odbyła. Prosimy również o pokazanie nam, jak wyglądały eksponaty przed przygotowaniem ich na wystawę.
Druga część programu to zajęcia wypoczynkowe. Mogą to być niedalekie wycieczki, zajęcia sportowe, wyjazdy do kina, teatru, muzeum, na basen, itp.
Sposób realizacji projektu: należy zapewnić grupie liczącej nie mniej niż 15 osób zajęcia przynajmniej przez 4 godziny dziennie przez 10 dni, nie licząc dni świątecznych, sobót i niedziel. Organizacja realizująca projekt powinna dysponować miejscem (np. stodoła, namiot, świetlica), w którym można przygotować się do zajęć terenowych, podać poczęstunek (drugie śniadanie), odpocząć itp.
O dotację w konkursie mogą występować organizacje lokalne realizujące projekt w miejscowościach nie będących siedzibą gminy jak np.: stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna, świetlice wiejskie i środowiskowe, parafie, sołectwa, kluby sportowe nie związane i nie działające przy szkole i inne lokalne organizacje, które wykażą we wniosku, że potrafią zorganizować czas dzieciom/młodzieży w czasie wakacji tak, aby osiągnięty został cel konkursu.
W miejscowości gminnej mogą realizować program tylko te organizacje, które działają samodzielnie i posiadają własne konto bankowe.
O dotacje nie mogą występować: organizacje religijne, szkoły i organizacje szkolne przy nich działające (szkolne kluby sportowe, samorząd uczniowski, rady rodziców), przedszkola, drużyny harcerskie, placówki TPD, gminy i gminne ośrodki kultury, rekreacji i sportu, gminne domy/centra kultury, biblioteki i ich filie, filie organizacji o dużym zasięgu oraz Lokalne Grupy Działania.
O dotacje nie mogą występować organizacje prowadzące działalność dla zysku.
Dotacja może być wykorzystana na potrzeby:
- prac zgodnych z celem konkursu. (np. artykuły potrzebne do drobnych reperacji przedmiotów, ich czyszczenia, farb, lakierów);
- zajęć wypoczynkowych i rozrywkowych, wycieczek na terenie swojego województwa, transport, biletów wejścia do kina, muzeum, na basen, drobne nagrody w konkursach;
- na wyżywienie uczestników wakacji.
Wszystkie zakupy muszą być udokumentowane fakturą/rachunkiem.
Dotacja nie może być wykorzystana na:
- zakup książek, płyt, gier planszowych, aparatów fotograficznych, sprzętu komputerowego i audio-video, sprzętu sportowego, przedmiotów wyposażenia świetlicy lub innych pomieszczeń, itp.;
- z dotacji Fundacji nie można finansować kosztów wynagrodzeń osobowych, delegacji osób prowadzących zajęcia lub realizujących projekt, kosztów obsługi finansowej oraz kosztów poniesionych na światło, telefon, gaz.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać do Fundacji wniosek o dotację (nie ma formularza) wraz z metryczką projektu, która stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia – do ściągnięcia poniżej.
Wniosek musi zawierać (w podanej kolejności):
1. Informacje dotyczące projektu:
- Krótka charakterystyka uczestników (beneficjentów),
- sposób pozyskiwania przedmiotów na wystawę i ich ocena,
- harmonogram dzienny z podaniem osób prowadzących zajęcia,
2. Budżet projektu:
W budżecie należy wymienić poszczególne rodzaje zakupów i pozostałych kosztów, ich ilość, wartość i źródło ich sfinansowania.
Budżet powinien obejmować koszty całego projektu z wymienieniem także kosztów, które będą finansowane z własnych lub innych niż dotacja źródeł.
Uwagi dodatkowe:
- Wniosek niezawierający wszystkich wymaganych informacji nie będzie oceniany.
- Jedna organizacja może składać tylko jeden wniosek.
- Metryczka projektu wnioskodawcy nieposiadającego własnego konta bankowego powinna być podpisana z pieczątką przez organizację użyczającą konta bankowego.
- Wniosek podpisuje osoba lub osoby, które opracowały wniosek.
- Fundacja zastrzega sobie prawo udzielenia dotacji w innej wysokości niż kwota wnioskowana we wniosku.
- Prosimy nie dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów dotyczących projektu lub organizacji składającej wniosek.
- Prosimy nie oprawiać wniosku. Wystarczy jego spięcie tak, aby metryczka wniosku była jego pierwszą stroną.
- Wniosek należy przesyłać wyłącznie pocztą.
- Fundacja nie zwraca nadesłanych wniosków i innych materiałów
- Przy projektowaniu posiłków należy kierować się zasadami zdrowego żywienia. Prosimy ograniczyć słodycze na korzyść warzyw i owoców.
Ocena projektów
Przy ocenie projektów będziemy szczególnie zwracać uwagę na samodzielność uczestników przy pozyskiwaniu eksponatów na wystawę (uzyskanie zgody właścicieli) oraz przy wykonaniu prac mających na celu ich przygotowanie ich do wystawy.
Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Komisja konkursowa Fundacji.
Od decyzji Komisji konkursowej nie ma odwołania.
Dotacje będą przekazywane na podstawie umów o dotację podpisanych przez organizacje wnioskujące posiadające własne konto bankowe lub przez organizacje użyczające konta bankowego na rzecz organizacji wnioskującej.
Harmonogram konkursu
- do 30 kwietnia 2013 (decyduje data stempla pocztowego) składanie wniosków,
- do 10 czerwca 2013 – rozstrzygnięcie konkursu. Lista grantobiorców zostaje umieszczona na stronie internetowej Fundacji,
- do 1 lipca 2013 wysłanie umów o dotację z prośbą o ich podpisanie,
- przekazywanie dotacji w ciągu 2 dni od dnia otrzymania jednego egzemplarza podpisanej umowy o dotację,
- do 1 września 2013 – realizacja projektów,
- do 30 września 2013 złożenie do Fundacji sprawozdań z wykorzystania dotacji.
Wnioski na konkurs „ Pożyteczne wakacje 13” należy przesyłać na adres:
Fundacja Wspomagania Wsi
ul. Bellottiego 1, 01-022 Warszawa
z dopiskiem „Pożyteczne wakacje 13”
Decyduje data stempla pocztowego.
Dodatkowych wyjaśnień dotyczących konkursu udzielają Jolanta Plater i Jan Leopold pod numerem (22) 636 25 71 – 75. Zapytania można wysyłać również na adresy e-mailowe: jplater@fww.org.pl, jleopold@fww.org.pl
Nadesłanie wniosku oznacza zgodę na upowszechnienie opisu projektu i sprawozdania z jego realizacji przez organizatora Fundację Wspomagania Wsi i przetwarzania danych do celów statutowych Fundacji Wspomagania Wsi.
Wszelkie dane osobowe będą wykorzystane tylko dla realizacji konkursu i udostępnione tylko pracownikom Fundacji Wspomagania Wsi.