Klaster kamieniarski szansą dla branży
- Szczegóły
„Klaster kamieniarski szansą dla branży" to temat konferencji, która odbyła się 22 października br. w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. Tematem spotkania było przybliżenie idei powstania klastra kamieniarskiego oraz szans i możliwości, jakie niesie ze sobą współpraca różnych podmiotów w ramach klastra.
W panelu "Klaster kamieniarski - potencjał i możliwości " Agata Zemska, Z-ca Dyrektora Wydziału Gospodarki UMWD przedstawiła program wsparcia klastrów jako element rozwoju nowoczesnej gospodarki w regionie, który z powodzeniem jest realizowany od lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Prof. dr hab. Marek Lorenc, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawił obrazowo obszary współpracy między ośrodkami naukowymi a przemysłem na przykładzie klastra kamieniarskiego. Jacek Major, wiceprezes Fundacji "Bazalt" zanalizował podstawowe założenia i kierunki działalności przyszłościowego klastra kamieniarskiego, przedstawił konkretne działania, które można podjąć i udowodnił, że w chwili obecnej istnieją sprzyjające warunki, by na podstawie osiągnięć przeszłości zbudować wspólną przyszłość firm kamieniarskich na bazie zaufania i współpracy.
W panelu "Inicjatywy klastrowe na Dolnym Śląsku - dobre praktyki " udział wzięli przedstawiciele już istniejących klastrów, dzieląc się swoim dotychczasowym doświadczeniem w zarządzaniu klastrami. Mówcy udowadniali na przykładzie praktyki potrzebę zrzeszania się w klastry. Kazimierz Wołyniec, Prezes Zarządu Stowarzyszenia SIDE-CLUSTER , inicjator klastra budowlanego, budującego kompleksowe domy z drewna na bazie doświadczeń fińskich przedstawił swoją drogę " od pomysłu do sukcesu". W toku dyskusji ukazano potrzebę korzystania z wzorców zachodnich, już sprawdzonych w praktyce.
Joanna Kułdo, z Wrocławskiego Parku Technologicznego przedstawiła swój klaster jako typowe konsorcjum naukowo - technologiczne, które zrzesza 55 jednostek. Jego działalność jest adresowana do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
W toku konferencji, pełnej merytorycznych treści, bogatej w przekazywane doświadczenia wszyscy skorzystaliśmy na wiedzy, odczuliśmy wagę wspólnych przedsięwzięć i uzmysłowiliśmy sobie wielki potencjał - przemysłowy i ludzki - drzemiący w Strzegomiu, w Granitowym Sercu Polski - powiedział Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia, i dodał: - Podstawy do utworzenia klastra kamieniarskiego w Strzegomiu są wypracowane przez pokolenia. Wystarczy zaufanie i chęć współpracy w klastrze, czyli zrzeszenia się w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych dla rozwoju branży kamieniarskiej.
Grażyna Kuczer
Rzecznik Prasowy UM w Strzegomiu