Miasta chcą Leadera
- Szczegóły
Miasta postulują, aby w nowych regionalnych programach operacyjnych wprowadzono mechanizmy wzorowane na podejściu Leader, stosowane od lat w PROW.
Związek Miast Polskich zwrócił się do zarządów województw o uwzględnienie w przygotowywanych obecnie projektach regionalnych planów operacyjnych zastosowania mechanizmu „Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność” (RLKS).
Możliwość wykorzystania tego narzędzia została przewidziana w Umowie Partnerskiej z Unią Europejską, ale jej wykorzystanie jest obligatoryjne tylko w ramach EFRROW, zaś w odniesieniu do EFS i EFRR pozostawiono to w kompetencji władz wojewódzkich. Aktualnie tylko zarządy województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego jednoznacznie zadeklarowały chęć jego wykorzystania.
Według przedstawicieli miast w warunkach polskich jednym z najskuteczniejszych mechanizmów instytucjonalnego włączania organizacji pozarządowych i przedsiębiorców do współdecydowania o kierunkach rozwoju i alokacji środków na przedsięwzięcia rozwojowe jest podejście LEADER, stosowane w ramach PROW na obszarach wiejskich od roku 2004.
Zdaniem ZMP realizacja tego podejścia będzie - obok innych - wykorzystywać takie narzędzie, jakim są projekty parasolowe - pozwalające lokalnie (przy udziale przedstawicieli 3 sektorów) podejmować decyzje o alokacji środków i wspierać niewielkie przedsięwzięcia społeczno-obywatelskie oraz przedsięwzięcia podmiotów gospodarczych.
Przedstawiciele ZMP przekonują, że narzędzie RLKS w miastach sprawdzi się m.in. przy projektach rewitalizacyjnych na obszarach zdegradowanych i problemowych. Pomoże też w lepszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i włączeniu do wspólnych działań społeczności miejskich i podmiejskich, które często w naturalny sposób się antagonizują, zamiast współpracować w obliczu wspólnych problemów.
- Uważamy, że decyzja o wykorzystaniu mechanizmu RLKS będzie ważnym testem podejścia w każdym województwie do włączania obywateli i ich organizacji w realizację kierunków określonych w jego strategii rozwoju – napisano w stanowisku ZMP.
Obecnie funkcjonuje ponad 2400 Lokalnych Grup Działania w Europie, w tym 336 w Polsce.
mp/Serwis Samorządowy PAP