Wizyta na Śliwkowym Szlaku
- Szczegóły
W dniu 4 kwietnia członkowie Stowarzyszenia LGD "Szlakiem Granitu" oraz lokalni liderzy wzięli udział w wizycie studyjnej do LGD „Na Śliwkowym Szlaku” w województwie małopolskim, która miała na celu przybliżenie działalności agroturystycznej mieszkańcom Partnerstwa Szlakiem Granitu.
Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych i urokliwych miejsc oraz poznać wyjątkowych ludzi.
W pierwszym dniu wizyty, podczas warsztatów, które prowadziły Panie ze Stowarzyszenia Wczoraj, Dziś, Jutro, uczestnicy mogli zobaczyć jak wykonuje i zdobi się "śliwkowe" pierniki, prowadziły również warsztaty rękodzielnicze (wyroby z bibuły).
Wieczorem Pani Katarzyna Łagosz ze Stowarzyszenia LGD "Na Śliwkowym Szlaku", zaprezentowała działalność Stowarzyszenia, dobre praktyki oraz działania w zakresie promocji produktów lokalnych.
Drugi dzień również dostarczył uczestnikom wiele ciekawych wrażeń. Na początku odwiedzili gospodarstwo sadownicze Pana Stanisława Nowaka, który opowiedział o tradycyjnych metodach suszenia śliw. Mówił o produkcji naturalnych soków z jabłek i gruszek. Zaprezentował swoje gospodarstwo gdzie można było zobaczyć stawy w których to hodowane są pstrągi i jesiotry. Na koniec uczestnicy mogli spróbować suskę sechlońską, śliwowicę oraz polywkę (kompot z suszonych śliw) – produkt wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych.
Po wizycie u Pana Stanisława grupa pojechała do Czchowa, gdzie mogli zobaczyć inwestycje zrealizowane w ramach działanie "Odnowy i rozwoju wsi", zwiedzali również wybudowany w średniowieczu kościół pw. NMP, przykład gotyku z zachowanymi elementami romańskimi, cenną polichromią i renesansowymi nagrobkami wewnątrz świątyni.
Następnie w miejscowości Połom Mały właściciel Winnicy „Nowizny” Pan Bogusław Kamińskimi oprowadził grupę po winnicy oraz pokazał swoją hodowlę danieli. Odbyło się również szkolenie z zakresu tradycyjnej produkcji i sztuki picia wina, a na koniec można było spróbować produktów lokalnych: wędliny, sery, tradycyjny chleb wiejski, ciasta, naleśniki z powidłami, śliwowica, wina, susorki iwkowskie oraz imbirówka iwkowska. Dwa ostatnie produkty wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uczestnicy brali udział także w warsztatach wykonywania "śliwkowej" biżuterii z kamieni naturalnych prowadzonych przez firmę "M.K. CAPAR" zajmującą się produkcją artystyczną biżuterii z minerałów. W Lipnicy Murowanej grupa mogła zwiedzić kościół św. Leonarda wzniesiony w XII w., który w 2003 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
W ostatnim dniu uczestnicy odwiedzili wieś Dobrocisz zwaną Wioską Szlachetnej Śliwy tam zwiedzali gospodarstwo agroturystyczne Pani Agaty Kosakowskiej, dzięki której poznali tradycyjne wypiekanie chleba i podpłomyków. Następnie odwiedzili gospodarstwo ogrodnicze Państwa Pajorów, którzy to pokazali suszenie śliwy w nowoczesnej suszarni oraz zaprezentowali wyrób naturalnych mydeł z różnymi "śliwkowymi" dodatkami.
Po wizycie w LGD "Na Śliwkowym Szlaku" uczestnicy byli zachwyceni ludźmi których odwiedzili ich pasją. Część osób chciałoby niektóre pomysły wdrożyć w sowich gospodarstwach, stowarzyszeniach, wioskach.