Uniwersytet Przyrodniczy podpisał porozumienie z klastrem kamieniarskim ze Strzegomia
- Szczegóły
Wspólne badania laboratoryjne nad właściwościami kamienia stosowanego w inżynierii wodnej, czy Letnia Szkoła Projektowania w Kamieniu – to tylko niektóre ze wspólnych działań naszej uczelni i klastra. Strzegom – kamienne serce Polski. Tak o swoim mieście mówi wiceburmistrz Strzegomia Wiesław Witkowski, który podkreśla, że potrzeba powołania klastra kamieniarskiego wynikała nie tylko z bogactwa naturalnego, które jest podstawą lokalnej gospodarki.
Oczywiście z jednej strony to tradycje sięgające czasów przedwojennych. Ale to też świadomość, że musimy szukać nowych możliwości rozwoju. W tej chwili nasi przedsiębiorcy pracują w dwóch obszarach. Wykorzystują tzw. kamień bloczny i kruszywo, stosowane do budowy dróg. Te, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę, powstają dzięki funduszom unijnym i nie będą powstawały wiecznie. Musimy więc myśleć o tym, jak nasze miasto będzie się rozwijało gospodarczo nie tylko teraz, ale i za 10, 20 lat – przyznaje Wiesław Witkowski.
Z tej troski o przyszłość powołano klaster, którym zarządza strzegomska Fundacja Bazalt, ta zaś do współpracy zaprosiła Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a konkretnie specjalistów kształcących w zakresie architektury krajobrazu. Konferencja założycielska odbyła się już w 2013 roku, ale wspólne działania prowadzone są znacznie dłużej – w Letniej Szkole Projektowania w Kamieniu doświadczenia zdobywają nie tylko studenci naszej uczelni, a w tym roku odbędzie się już jej piąta edycja.
Na spotkaniu, w którym ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego uczestniczyli m.in. prorektor prof. Andrzej Drabiński i kierownik Instytutu Architektury Krajobrazu, prof. Irena Niedźwiecka-Filipiak rozmawiano jednak nie tylko o szkole letniej. Uniwersytet ma laboratorium, w którym wykonuje się specjalistyczne badania betonu, w Strzegomiu z kolei działa Laboratorium Badania Kamienia i Kruszyw Stone Consulting.
– To zupełnie nieuregulowany obszar, a dający nowe możliwości i badawcze, i gospodarcze – tak o wspólnych badaniach właściwości kamienia wykorzystywanego w inżynierii wodnej mówił Michał Firlej ze Stone Consulting, co podchwyciła dr Anna Bocheńska-Skałecka, podkreślając, że dla uczelni najważniejsze są, oprócz praktycznego kształcenia studentów, badania naukowe. I klaster daje możliwości wspólnego starania się o fundusze unijne na ich prowadzenie (zwłaszcza, że Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce uruchomił studia na kierunku inżyniera i gospodarka wodna).
W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli również dr Katarzyna Tokarczyk-Dorociak, prof. Marek Lorenc – członkowie Rady Fundacji Bazalt, jej wiceprezes Jacek Major i Krzysztof Skolak, prezes zarządu firmy Granex i Fundacji Bazalt, oraz Bogusław Skalak, senior i pomysłodawca powołania Fundacji. Dokument podpisano długopisem wykonanym m.in. z granitu wydobywanego w Strzegomiu, a z którego dzisiaj produkuje się nie tylko kostkę czy elementy małej architektury, ale też unikatową biżuterię.
promocja@lgd-szlakiemgranitu.pl
fot. Tomasz Lewandowski