24 września w Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się konferencja inaugurująca działalność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu. Podstawowym celem działania Stowarzyszenia jest rozwój obszarów poprzez wspieranie działań na rzecz realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w tym zastosowanie nowych technologii oraz ochrony, promocji i właściwego wykorzystania środowiska naturalnego, krajobrazu oraz zasobów historyczno-kulturowych dla potrzeb zrównoważonego rozwoju.

Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" zajmie się opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru siedmiu gmin wchodzących w skład Lokalnej Grupy Działania, która na realizację przedsięwzięć w ramach projektu Leader w latach 2007-2013 może pozyskać kwotę 12.031.660 zł. Środki te będą wykorzystane na wspomaganie działań inicjowanych oddolnie przez mieszkańców każdej z gmin. O szczegółach funkcjonowania LGD "Szlakiem Granitu" rozmawiano, 24 września, podczas konferencji inaugurującej jej działalność. W spotkaniu uczestniczyli: burmistrz Strzegomia Lech Markiewicz, wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wójt gminy Kostomłoty Wacław Jaskuła, burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz, zastępca wójta gminy Dobromierz Kazimierz Sychowicz oraz zastępca burmistrza Żarowa Leszek Buchowski. Wśród obecnych byli również członkowie Stowarzyszenia, radni poszczególnych gmin, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich i członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z gmin, które uczestniczą w budowaniu potencjału lokalnej grupy działania. Konferencję poprowadzili - naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Strzegomiu Anna Hałas oraz zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił marszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Drab. W swoim przemówieniu marszałek podkreślił, jak ważne jest funkcjonowanie takiej grupy oraz jakie korzyści może ona przynieść dla lokalnych środowisk. Tadeusz Drab zadeklarował również, że działalność Lokalnej Grupy Działania "Szlakiem Granitu" będzie wspierana przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
Potem przyszła kolej na wystąpienie Pawła Czyszczonia, dyrektora Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dyrektor mówił o założeniach LEADERA w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Następnym punktem konferencji była prezentacja Lokalnych Grup Działania z terenu naszego województwa. O możliwościach, dotychczasowych i przyszłych działaniach takich grup mówił Rafał Plezia z Partnerstwa Doliny Środkowej Odry. Dzięki temu wystąpieniu można było się dowiedzieć, że z pracami Lokalnych Grup Działania wiąże się również doskonały sposób na niebanalną promocję gmin. Jednym z najważniejszych akcentów spotkania było jednak wystąpienie Piotra Łabędzkiego, prezesa LGD "Szlakiem Granitu". Na początku opisał on każdą z gmin wchodzącą w skład grupy - Dobromierz, Kostomłoty, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Świdnica, Udanin i Żarów - i wymienił walory, które stanowią o atrakcyjności każdej z nich. Przypomniał także, że realizacja celu dla obszarów tych siedmiu gmin następować będzie przede wszystkim poprzez wspieranie działań na rzecz realizacji wypracowanej Lokalnej Strategii Rozwoju oraz jej promocję. Jako ostatni głos zabrał dr Andrzej Ferens z Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który przedstawił harmonogram prac nad Lokalną Strategią Rozwoju gmin uczestniczących w działaniach LGD "Szlakiem Granitu".
Konferencja była ponadto niecodzienną okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na temat rozwoju gmin. Jak stwierdził burmistrz Lech Markiewicz, warto wspierać prace LGD "Szlakiem Granitu", bo jest to duża szansa dla rozwoju obszarów wiejskich, której nie wolno zaprzepaścić.

19097

Twoje IP: 18.222.204.247