SENIOR + w Osieku
Gmina Kostomłoty w partnerstwie z LGD Szlakiem Granitu realizuje projekt pn. „Gmina Kostomłoty wspiera Seniorów – utworzenie Dziennego Domu „Senior+” w Gminie Kostomłoty”, dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020, działanie 9.2 Dostęp do wysokiej jakości usług społecznych.
Celem głównym projektu jest wzrost dostępności do wysokiej jakości usług społecznych poprzez utworzenie 20 miejsc świadczenia usług opiekuńczych w Gminie Kostomłoty w formie Dziennego Domu „Senior+” oraz zwiększenie liczby osób objętych usługami opiekuńczymi o 20 osób (15 Kobiet; 5 Mężczyzn) z Gminy Kostomłoty w terminie od 02.12.2019 do 30.11.2022r. Projekt zakłada utworzenie i funkcjonowanie 20 nowych miejsc dla seniorów w Dziennym Domu Senior + w Osieku oraz rozwój teleopieki. Będzie to realizowane poprzez wyposażenie nowej placówki DDS, przeprowadzenie prac remontowych, montaż wentylacji, zagospodarowanie ogrodu, zakup opasek teleopieki z abonamentem oraz zapewnienie bieżącego funkcjonowania instytucji przez okres 36 m-cy.
W szczególności projekt obejmuje realizację następujących działań:
•Wyposażenie pomieszczeń Dziennego Domu Senior+: ogólnodostępnego, do odpoczynku, aktywności ruchowej, pielęgniarki, terapii indywidualnej, terapii zajęciowej, łazienki, kuchni, szatni, biblioteki.
•Montaż wentylacji w budynku DDS.
•Prace remontowe w pokoju terapii zajęciowej.
•Zagospodarowanie ogrodu, w tym: montaż altany drewnianej z meblami, wykonanie ogrodzenia i nawierzchni.
•Sfinansowanie wynagrodzeń dla zatrudnionego personelu placówki:
- 2 opiekunów,
- sprzątaczki,
- konserwatora,
- fizjoterapeuty (30h w miesiącu),
- pielęgniarki (22h w miesiącu).
•Organizacja zajęć dla uczestników placówki:
- zajęcia warsztatowe z : kucharzem, cukiernikiem, dietetykiem, muzykoterapeutą,
- pogadanki z psychologiem i prawnikiem,
- zakup materiałów do zajęć.
•Organizacja wyjazdów i wycieczek:
- wyjazdy: na basen, do teatru, do kina.
- wycieczki: do Karpacza, do Szklarskiej Poręby, do Polanicy Zdrój.
•Organizacja spotkań okolicznościowych dla uczestników:
- spotkania okolicznościowe: Dzień Babci i Dzień Dziadka, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Ojca i Dzień Dziecka, obchody Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.
- festyn z okazji Dnia Seniora.
•Zapewnienie uczestnikom dwóch posiłków w siedzibie DDS w tym jeden ciepły, a także drobnego poczęstunku w trakcie pobytu w DDS.
•Organizacja transportu uczestników.
•Sfinansowanie kosztów utrzymania budynku: opłaty za prąd, wodę, ścieki, telefon, Internet, śmieci.
•Zakup środków higienicznych i czystości.
•Rozwój teleopieki obejmujący zakup 20 opasek z funkcją SOS dla uczestników DDS oraz zapewnienie abonamentu do świadczenia teleopieki przez okres realizacji projektu.
Dzienny Dom Seniora funkcjonuje w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 i realizuje podstawowe usługi mające na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego oraz inne zajęcia mające na celu aktywizację uczestników. Placówka zapewnia uczestnikom projektu:
•usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne,
•udział w zajęciach terapeutycznych, plastycznych i wspierających ruchowo,
•dostęp do książek i środków przekazu, organizację imprez kulturalnych, rekreacyjnych i towarzyskich,
•pomoc psychologiczną, poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych i bieżących spraw życia codziennego,
•poprawę sprawności fizycznej i kondycji psychicznej seniorów,
•poprawę samopoczucia,
•zwiększenie samodzielności osób niesamodzielnych,
•zmniejszenie izolacji społecznej,
•uniknięcie przedwczesnego kierowania do domów pomocy społecznej.
Grupę docelową projektu stanowi łącznie 20 osób powyżej 60 roku życia z terenu Gminy Kostomłoty zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które są niesamodzielne i potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Pierwszeństwo udziału w projekcie mają:
•osoby niepełnosprawne i osoby niesamodzielne, których dochód nie przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej,
•osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego,
•osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, z zaburzeniami psychicznymi w tym z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi,
•osoby korzystające z Programu Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.
W związku z realizacją projektu zostaną osiągnięte następujące efekty i wskaźniki:
1. Wskaźniki rezultatu: - liczba wspartych w programie miejsc świadczenia usług społecznych istniejących po zakończeniu projektu – 20 szt.,
- liczba utworzonych miejsc świadczenia usług asystenckich i opiekuńczych istniejących po zakończeniu projektu – 20 szt.
2. Wskaźniki produktu:
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami społecznymi świadczonymi w interesie ogólnym w pogramie - 20 osób, w tym: 15 kobiet i 5 mężczyzn,
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami asystenckimi i opiekuńczymi świadczonymi w społeczności lokalnej w programie - 20 osób, w tym: 15 kobiet i 5 mężczyzn,
- liczba osób objętych teleopieką – 20 osób, w tym: 15 kobiet i 5 mężczyzn.
Harmonogram realizacji projektu zakłada przeprowadzenie następujących działań:
1.Utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Senior+ w Osieku: termin realizacji od grudnia 2019r. do września 2020 r.
2.Przeprowadzenie rac remontowych: termin realizacji czerwiec – wrzesień 2020r.
3.Zatrudnienie personelu DDS: termin realizacji grudzień 2019r. – styczeń 2020r.
4.Rekrutacja seniorów: termin realizacji grudzień 2019r. – luty 2020r.
5.Sfinansowanie wynagrodzeń personelu: luty 2020r. – listopad 2022r.
6.Realizacja form wsparcia Seniorów (zajęcia, warsztaty, wyjazdy, transport itp.): marzec 2020- listopad 2022r.
7.Bieżące funkcjonowanie DDS (sfinansowanie kosztów eksploatacji budynku, zakup środków czystości): termin realizacji luty 2020r. – listopad 2022r.
8.Zakup opasek z funkcją SOS i abonament systemu teleopieki: termin realizacji lipiec 2020r. – listopad 2022r.
Umowa o dofinansowanie projektu nr RPDS.09.02.01-02-0031/19-00 ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego została podpisana w dniu 18.11.2020r. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 2.081.343,10 zł., w tym przyznane dofinansowanie z RPO WD to 1.976.796,69 zł.
Projekt jest komplementarny z przedsięwzięciem realizowanym w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 – Moduł I Utworzenie lub wyposażenie Dziennego Domu „Senior+”, w ramach którego Gmina Kostomłoty otrzymała dofinansowanie na przeprowadzenie prac adaptacyjnych budynku DDS w Osieku w terminie do 31.12.2019r. Oba projekty wzajemnie się uzupełniają i nie występuje w nich podwójne finansowanie.
Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” w Udaninie.